Polski system podatkowy oraz regulacje w wielu branżach skłaniają przedsiębiorców do założenia działalności gospodarczej w innych krajach. Wybór coraz częściej pada na Czechy, jednak do prowadzenia biznesu w tym państwie warto się odpowiednio przygotować, korzystając z pomocy doświadczonego prawnika.
Jak założyć firmę w Czechach?
Od 2022 roku, czyli od momentu wprowadzenia w życie przepisów Polskiego Ładu, coraz więcej przedsiębiorców myśli o założeniu firmy w Czechach bądź przeniesieniu tam działalności gospodarczej. Cała procedura wydaje się prosta, jednak w rzeczywistości jest to bardzo skomplikowany proces. Przedsiębiorca może w ten sposób wiele zyskać, lecz początkowo będzie musiał dopełnić pewnych istotnych formalności. Jak założyć firmę w Czechach? Jak opodatkować dochody? Jakich procedur dopełnić, starając się na przykład o stosowne pozwolenia? Te i podobne wątpliwości pojawiają się w głowach osób, które chciałyby prowadzić firmę za granicą. Dlatego też warto skorzystać z pomocy adwokata z Czech, z którego ofertą można zapoznać się na stronie https://adwokat-czechy.pl/. Adwokat Czechy nie tylko udziela porad prawnych, lecz również pomaga dopełnić niezbędnych formalności osobom zakładającym firmę za granicą bądź chcącym przenieść tam swoją działalność.
Firma w Czechach – jak zacząć?
Otwarcie firmy w Czechach nie różni się, w ujęciu biznesowym, od otwierania firmy w jakimkolwiek innym rejonie. Trzeba bowiem przede wszystkim zbadać rynek, jednocześnie sprawdzając, czy oferowane towary lub usługi mają szansę się sprzedać. Najważniejsze jest pozyskanie i zatrzymanie przy sobie klienta, co pozwala generować zyski. Następnie należy zorientować się w kwestiach formalnych, a tych do dopełnienia jest naprawdę sporo. Dlatego też większość osób, które planują prowadzić firmę za granicą, korzysta z pomocy adwokata. Pomoże on w kwestiach opodatkowania, pozyskania niezbędnych pozwoleń i licencji oraz zarejestrowania firmy. Warto pamiętać, że działanie wbrew przepisom prawa zagrożone jest licznymi karami, w tym również karą grzywny.
Dlaczego nie warto zakładać firmy w Czechach na własną rękę?
Przedsiębiorca, który chce prowadzić firmę w Czechach, co do zasady nie ma obowiązku korzystania z pomocy prawnika. Niemniej jednak pierwszym, podstawowym problemem okazuje się bariera językowa. Najczęściej bowiem przedsiębiorcy nie znają języka czeskiego, który – choć podobny do polskiego – nie pozwala dokonywać tłumaczeń dosłownych. Ponadto warto zwrócić uwagę na rozwiązania prawne, jakie panują w Czechach. Te niekoniecznie będą podobne do rozwiązań obowiązujących w Polsce, dlatego bardzo łatwo błędnie je zinterpretować. Inną kwestią jest odległość pomiędzy miejscem zamieszkania przedsiębiorcy a Czechami. Niektórzy bowiem rejestrują tam firmę wyłącznie do celów podatkowych, natomiast nie zamierzają prowadzić działalności bezpośrednio w Czechach. Wszelkie kwestie sporne, związane z zakładaniem tam firmy, wyjaśni dobry adwokat, z którego usług warto skorzystać już na etapie planowania działalności gospodarczej.